piątek, 19 lipca 2013

jogurt naturalny


Jogurt naturalny, największy dostawca wapnia do naszego organizmu i mój najlepszy towarzysz śniadania. Jego obecność w codziennej diecie przynosi same pozytywne efekty. Idealny dla osób, które nie tolerują laktozy i dla tych, którzy dbają o linię.

Czym jest jogurt naturalny? 
To nic innego jak mleko z dodatkiem bakterii Lactobactillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Przerabiają one cukier mleczny, czyli laktozę na kwas mlekowy. Ten z kolei jest przerabiany na jogurt. Dzięki obecności tych bakterii jogurt jest idealny dla osób, które nie tolerują laktozy, a która jest obecna w krowim mleku. Pewnie zdziwi Was też fakt, że dzięki bakteriom jogurt ma większą zawartość białka niż samo mleko.
Jest w nim również dużo wapnia, który bardzo dobrze wpływa na nasze kości. Codzienne spożywanie jogurtu naturalnego doskonale wpływa na stan naszej skóry, zmniejsza poziom cholesterolu, przyczynia się do zdrowia jelita grubego. Jest on zalecany przy kuracji antybiotykowej ponieważ przywraca dobrą florę bakteryjną w jelitach.


Jaki powinien być skład jogurtu? 

Im krótszy, tym lepszy. Niestety w sklepach bardzo rzadko udaje się znaleźć jogurt, który w składzie będzie miał tylko mleko i bakterie. Ostatnio zmarzłam stojąc pół godziny na czytaniu składów jogurtów w supermarkecie między lodówkami. Niestety moje poświęcenie nie zostało wynagrodzone, bo dobrego jogurt nie znalazłam. Najczęściej oprócz mleka i bakterii jest dodawany zagęstnik (i silny alergen)- mleko w proszku. Dzięki temu jogurt jest bardziej gęsty i aksamitny, ale niestety nie jest zdrowszy. W dobrym jogurcie jak otworzymy kubeczek woda będzie oddzielona od jogurtu. 


Jogurty owocowe/probiotyczne/light.

Jogurt owocowy o wiele lepiej zrobić sobie samemu w domu niż kupić ten sklepowy. Skład owoców przeważnie jest znikomy, a zapach i ładny kolor to zasługa aromatów i barwników. Zdarza się, że w "jogurtach owocowych" w ogóle nie ma owoców, a udaje je "wsad owocowy", czyli na przykład sok o smaku truskawkowym. Mają one również bardzo dużo cukru, albo jego tańszego odpowiednika czyli syropu glukozowo-fruktozowego.


Jogurt probiotyczny, to jogurt z dodatkiem innych bakterii niż tych wymienionych powyżej i, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm(na przykład wspomagają odchudzanie). Na opakowaniu powinny być wymienione szczepy bakterii. 


Jogurt light, czyli zupełnie pozbawiony tłuszczu i przy okazji witamin, które są w nim rozpuszczalne. 


Podsumowując, jogurt naturalny jest bardzo zdrowy! Kiedyś nie byłam jego wielką fanką, ba nawet mogę powiedzieć, że go nie lubiłam. Z czasem jednak zaczęłam się powoli przekonywać. Dodawałam do niego owoców, miodu, orzechów. A dziś potrafię zjeść cały kubek bez dodatków ze smakiem i zdziwić się, że tak szybko widać dno. ;) 





6 komentarzy:

  1. bardzo pięknie się zapowiada i na pewno tak będzie! powodzenia i gratuluję podjęcia ważnej decyzji, trzymam kciuki!

    OdpowiedzUsuń
  2. profesjonalna notka! dodatkowo podoba mi się pomysł połączenia gotowania z wpisami o zdrowym żywieniu. Czekam na ciąg dalszy blogowania! ; )

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo ciekawe :) czyli zamiast szklanki mleka lepiej zjeść kubeczek jogurtu? możesz oszczędzić nam półgodzinnego stania między lodówkami i powiedzieć które jogurty Twoim zdaniem są najlepsze?? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jogurt naturalny z Bakomy ma przyzwoity skład ;)

      Usuń
  4. keepin' fingers crossed! :)))
    m

    OdpowiedzUsuń